Ottesen: Nødt til at vise lidt over for konkurrent
Der var ingen problemer for Jeanette Ottesen i forhold til at gå videre til semifinalen i 50 meter butterfly ved EM på kortbane.
Jeanette Ottesen svømmede i tiden 25.47 sekunder i det indledende heat, og det var næstbedste tid af alle.
- Jeg arbejdede lidt for det, men Sarah Sjöström (svensk konkurrent, red.) svømmede hurtigt i heatet før, så jeg blev jo nødt til at vise lidt, siger Jeanette Ottesen.
Hun lover samtidig, at hun har meget mere i energitanken.
Efter heatet smilede og vinkede den danske OL-svømmer op til tilskuerne i Boxen i Herning, hvor stævnet afvikles.
Det kunne meget vel være et ekstra tak for den støtte, der var til hende torsdag, da hun vandt guld og slog verdensrekorden i 4x50 meter fri.
- Det var en smule hektisk i går, og det var et af højdepunkterne i min karriere, så jeg havde lidt svært ved at falde ned, da jeg kom hjem på hotellet, siger den danske svømmer.
Optakten har dog ikke været helt optimal for medaljevinderen, da hun måtte forbi dopingkontrollen torsdag.
- Jeg kom ikke hjem i god tid, da jeg skulle til dopingtest, hvor jeg stod i kø i en time i kontrolrummet. Det var noget rod, mener Jeanette Ottesen.
I 50 meter ryg gik to danske herresvømmere videre til semifinalen. Andreas Schiellerup slog den danske rekord i tiden 24.09 sekunder.
Magnus Jakupsson gik også videre i samme disciplin, og det skete i tiden 24.27 sekunder.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie