Ottesen og co. tager sikker finalebillet i rekordtid
Holdkappen i 4x100 meter fri satte dansk rekord på vejen mod en sikker plads i finalen ved kortbane-VM i Qatar
Jeanette Ottesen kan fredag eftermiddag sikre sig hele tre medaljer ved kortbane-VM i Qatar.
Den danske svømmestjerne er sammen med Mie Ø. Nielsen, Pernille Blume og Julie Levisen klar til finalen i 4x100 meter fri efter en dansk rekord fredag formiddag i det indledende heat.
Den danske kvartet præsterede en tid på 3.32,95 minutter, hvilket er godt et halvt sekund hurtigere end den hidtidige rekord fra VM i Istanbul for to år. Dengang lød tiden på 3.33,51 minutter.
USA må dog siges at være storfavoritter i finalen, da amerikanerne var suverænt hurtigst i de indledende heat i tiden 3.31,02 - altså næsten to sekunder hurtigere end danskerne.
26-årige Ottesen har i forvejen kvalificeret sig til finalen i 50 meter butterfly. Derudover er hun også en del af den danske holdkap i 4x50 meter medley, der fredag morgen kvalificerede sig til finalen i bedste tid.
Finalerne afvikles fredag eftermiddag fra klokken 16 og frem.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned