Ottesen om semifinaleplads: En lidt rusten morgenstart
Jeanette Ottesen blev nummer fire i sit indledende OL-heat i 100 meter butterfly og er klar til semifinale.
Svømmeren Jeanette Ottesen blev nummer fire i sit indledende heat i 100 meter butterfly ved OL i Rio.
Danskeren svømmede i tiden 57,15 sekunder, hvilket rakte til en fjerdeplads, og det var samtidig nok til at svømme sig i semifinalen i disciplinen.
100 meter butterfly er danskerens favoritdisciplin i håbet om at hente en medalje ved dette OL, og Jeanette Ottesens tid var den sjette bedste på tværs af de seks heat.
Danskeren håber, at hun kan gøre det endnu bedre i semifinalen natten til søndag.
- Det var et rigtigt morgenløb. Det var lidt mærkeligt, men det bliver bedre i aften, siger Jeanette Ottesen, der stod op klokken 10 lokaltid - 15 dansk tid.
Spørgsmål: Kan man allerede nu se, hvor du står i forhold til dine konkurrenter?
- Det håber jeg ikke. Jeg håber, at det var et morgenløb. Og så bliver det meget bedre i aften. Det plejer jeg at være.
- Jeg var lidt rusten og skal lige i gang. Der er ikke så meget at sige. Nu er jeg videre, og det er det, siger hun.
Danskeren var i sit heat blandt andre oppe imod sin svenske rival Sarah Sjöström, som ved EM i London tidligere i år vandt guld foran danskeren, der fik sølvmedalje.
Sarah Sjöström var da også for stor en mundfuld for Ottesen, og svenskeren svømmede i tiden 56,26 sekunder, hvilket blev dagens bedste tid.
De 16 bedste svømmere i de indledende heat bookede plads i semifinalen, som svømmes natten til søndag klokken 03:14 dansk tid.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned