Chris Anker Sørensens første sejr som professionel i Dauphiné Libéré i 2008 vil altid stå som noget specielt. Men den danske Team Saxo Bank-rytter tøver ikke med at udråbe søndagens etapesejr i Giro d'Italia som en endnu større bedrift.
- Jeg er fantastisk lykkelig. Det er kæmpestort at vinde i så stort et løb. Det er en drøm, der går i opfyldelse at vinde en etape i en af de tre store løb, siger han.
- Det er fantastisk især med den optakt, jeg har haft til Giroen. Det er altid dejligt at vinde, men det er meget specielt efter lige at have siddet ude i seks-syv uger med et brækket kraveben, siger han.
Chris Anker Sørensen havde følt sig godt kørende til træning, men var i tvivl om, hvor langt det ville bære i selve løbet.
Men søndag var der bare diamanter i benene. Da frontgruppen kørte ind på den afsluttende stigning, vidste han godt, at det kun var de jagtende favoritter, der ville kunne slå ham og ikke de andre udbrydere.
- Man prøver at gå i boks. At lide så meget som muligt, bide smerten i sig og sige til sig selv, at det hele er ovre lige rundt om det næste sving, siger Chris Anker Sørensen.
- Jeg havde utrolig god hjælp fra følgebilen. Jeg tror ikke, at sportsdirektør Dan Frost og min mekaniker Pascal kan snakke i morgen, så meget har de råbt på mig. Og det gjorde lige, at jeg gav det sidste og bed lidt ekstra smerte i mig, siger han.
Målet for resten af Giroen bliver at hjælpe holdkammeraten Richie Porte til at vinde den hvide ungdomstrøje. Og ellers se, om kræfterne rækker til at komme i udbrud igen.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde