Panthers-profil: Jeg spiller Super Bowl med brækket arm
Carolina Panthers-profilen Thomas Davis har brækket underarmen, men han vil spille Super Bowl om to uger.
Man skal åbenbart være mere end alvorligt skadet for at takke nej til muligheden for at spille i Super Bowl.
Det er Carolina Panthers' linebacker Thomas Davis et godt bevis på.
Natten til mandag måtte han udgå med en brækket arm, da Carolina Panthers spillede sig videre til finalen i NFL med en sejr på 49-15 over Arizona Cardinals.
- Vi finder ud af noget og får styr på det. Jeg er klar, siger Davis.
- Jeg vil ikke misse Super Bowl for noget som helst i verden. Vi har arbejdet så hårdt for at nå hertil, lyder det fra den 32-årige forsvarsprofil.
Davis, der er i gang med sin 11. sæson i NFL, fortæller, at han har fået et brud på underarmen.
Holdkammeraten Roman Harper måtte også udgå af kampen mod Arizona Cardinals med en øjenskade. Harper fik synsproblemer, efter at han i andet quarter stødte sammen med en anden Panthers-spiller Luke Kuechhly
Carolina Panthers er hårdt ramt på skadesfronten før Super Bowl om to uger, hvor Denver Broncos venter.
I forvejen sidder de to cornerbacks Bene Benwikere og Charles Tillman ude med henholdsvis et brækket ben og en knæskade.
Panthers holdt samtidig Jared Allen ude af kampen mod Arizona Cardinals på grund af en brækket knogle i foden. Allen mente selv, at han var klar til at spille, men Panthers var af en anden mening.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker