Selv om Parken Sport & Entertainment A/S i 2009 fik en stigning i nettoomsætningen på ni procent, gik det voldsomt tilbage med årsresultatet.
Resultatet før skat endte på et underskud på 246,8 millioner kroner mod et overskud på 46,6 millioner kroner i 2008. Nettoomsætningen endte på 1752 millioner kroner mod 1597 millioner kroner året før.
Det negative resultat skyldes primært et minus på særlige poster på ikke mindre end 242,9 millioner kroner. Særlige poster dækker over nedskrivninger på goodwill, ejendomme og projekter.
Koncernen fik også et markant minus på værdiregulering og transferaktiviteter.
Koncernen havde ved udgangen af 2009 en rentebærende gæld på 2,1 milliarder kroner.
Af årsmeddelelsen fremgår det, at Parken Sport & Entertainment A/S har indgået en ny og længerevarende bankaftale med hovedbankforbindelsen.
Selv om koncernens økonomi formentlig også i de kommende år vil være negativt påvirket af de senere års offensive strategi, så tror koncernchef Dan Hammer på fremtiden.
- Vi har fået nogle fantastiske aktiver for investeringerne, og da jeg er
overbevist om, at vi formår at implementere vores ambitiøse planer, så vil
fortidens beslutninger blive set i et helt andet og positivt lys om nogle få
år, siger Dan Hammer.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde