Parken forbliver dansk hjemmebane med ny aftale
Danmarks fodboldmænd skal stadig spille hjemmekampe i Parken. Også kvinderne kan få flere kampe i nationalarenaen med ny aftale. (Arkivfoto). Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
DBU og Parken har forlænget samarbejdet, så Danmark frem til 2028 stadig har hjemmebane i Parken.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Parken har forlænget aftalen, så det danske fodboldlandshold fortsat vil have hjemmebane på stadionet på Østerbro frem til sommeren 2028.
Det oplyser DBU på sin hjemmeside.
Som en del af aftalen kan landsholdet for mænd dog også spille én kamp om året på et andet stadion, mens den også åbner for, at kvindelandsholdet kan få flere oplevelser i nationalarenaen.
Kun én gang har kvindelandsholdet spillet en hjemmekamp i Parken hidtil. Det var en testkamp mod Brasilien i 2022.
- Parken som herrelandsholdets hjemmebane står som et ikon i danskernes bevidsthed. Der har været adskillige uforglemmelige oplevelser gennem årene, og det fortsætter i de her år med udsolgte kampe næsten hver gang, siger DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen til forbundets hjemmeside.
- Samtidig er vi meget glade for, at herrelandsholdet med aftalen også kan komme ud og vise sig frem i resten af landet, og at kvindelandsholdet også kan få mulighed for at spille i Parken.
Samtidig er Parken og DBU enige om, at Parken skal være en del af det dansk-svenske bud på kvindernes EM i 2029.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker