Parma-præsident udelukkes i fem år for svindelforsøg
Giampietro Manenti forsøgte at redde Parma med falske kreditkort. Det straffes med fem års udelukkelse.
I sidste sæson gik den italienske traditionsklub Parma konkurs og måtte dreje nøglen om, men lige til det sidste forsøgte klubpræsidenten Giampietro Manenti at redde holdet fra skinkebyen.
Hans metoder til at skaffe den nødvendige kapital var dog lige alternative nok.
Manenti forsøgte blandt andet at anvende falske kreditkort samt andre ulovlige metoder, og derfor har Det Italienske Fodboldforbunds disciplinærkomité nu straffet ham.
Ifølge ESPN er den tidligere klubpræsident blev udelukket fra al fodbold i støvlelandet i fem år.
Manenti kan også se frem til en straffesag i det civile retssystem, hvor han tidligere i år blev anholdt under mistanke for hvidvaskning af penge og underslæb.
Parma blev erklæret konkurs i marts med en gæld på hele 1,46 milliarder kroner, og ingen ønskede at gå ind og redde klubben med en gedigen økonomisk indsprøjtning.
En ny klub i Parma er blevet stiftet og spiller nu i Serie D. Bag klubben står flere lokale forretningsfolk, som bakker op økonomisk.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker