Per Larsen revser Onyszko

Ikke et eneste formildende ord er der at hente fra Dansk Boldspil Unions (DBU's) etiske råd til den nu tidligere FC Midtjylland-målmand Arek Onyszko. Rådet tager skarpt afstand fra de diskriminerende udtalelser om homoseksuelle, som målmanden kommer med i sin bog "Fucking polak". Heri skriver han blandt andet, at han hader bøsser og synes, at de er klamme.

- Vores holdning til udtalelserne er krystalklare. De er fuldstændig utilstedelige. Vi tager skarpt afstand fra, at man begynder at chikanere folk, som har en anden seksuel observans end sin egen, siger chefpolitiinspektør i Københavns politi og formand for DBU's etiske råd, Per Larsen.

Per Larsen bakker yderligere FC Midtjyllands ledelse op for at have taget beslutningen at fritstille Arek Onyszko. Han mener, at det var en korrekt og flot handling.

- Det er et meget, meget flot reaktionsmønster fra klubbens side, og vi kvitterer for at de tager så omgående fat om den her problemstilling, afslutter Per Larsen.

/ritzau/

Målmand Arek Onyszko er med sine homofobiske udtalelser i sin bog "Fucking polak" gået langt over stregen. Det mener formand for DBU's etiske råd, Per Larsen

Offentliggjort Sidst opdateret