Peter Sagan kan ikke længere hentes i pointkonkurrencen
Slovakken fejrede med manér, efter han sikrede sig det afgørende forspring i den indlagte spurt på 17. etape.
Peter Sagan fejrede det med manér, da han på 17. etape af Tour de France sikrede sig så stort et forspring i kampen om den grønne pointtrøje, at han ikke længere kan indhentes.
På de sidste meter frem mod målstregen i Finhaut-Emosson kom Sagan kørende på baghjulet i ren opvisningsstil.
Endnu engang havde den slovakiske verdensmester sikret sig de 20 point på etapens indlagte spurt ved at gå med i et udbrud over bjerge, hvor de øvrige sprintere ikke kunne sidde med.
Før 18. etape er der maksimalt 190 point at hente for en enkelt rytter, og Peter Sagans forspring ned til nummer to, Marcel Kittel, er 197 point.
Sagan har vundet tre etapesejre i årets Tour de France og syv i alt i karrieren.
Han vinder pointkonkurrencen for femte år i træk, hvis han gennemfører løbet.
Det slutter på søndag i Paris.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker