Pinlig opførsel førte til Brink-fyring

Det er tilsyneladende ikke kun OB's dårlige resultater på banen, der kostede Kim Brink, jobbet som direktør i OB. Ifølge Ekstra Bladet har hans optræden i forbindelse med de to Europa League-kvalifikationskampe også været en årsag til, at bestyrelsen tirsdag bad ham forlade klubben sammen med træner Lars Olsen og assistent Viggo Jensen.

Anonyme spillerkilder hævder over for avisen, at Kim Brink fik en tår over tørsten i forbindelse med den første kamp mod skotterne hjemme i Odense.

- Han sejlede rundt i omklædningsrummet. Samtidig var han rasende, sparkede til alting og råbte og skreg, siger en spiller, der bakkes op af en anden, der ikke mener, at man kan være tvivl om, at sportsdirektøren var beruset.

I den anden kamp optrådte Brink igen uheldigt, da han i forbindelse med et straffespark til skotterne kom i klammeri med skotternes træner Craig Brown - endda i et område ved skotternes bænk, som han slet ikke har lov at være i.

- Han er vores ansigt udadtil, og det er fuldstændigt uacceptabelt at komme i håndgemæng med træneren for det andet hold under en kamp, endda i hans tekniske felt, siger en ligeledes unavngiven spiller til Ekstra Bladet.

Det er ikke lykkedes for Ekstra Bladet at få fat i Kim Brink for en kommentar.

/ritzau/

Sportsdirektør Kim Brink opførte sig angiveligt upassende i forbindelse med OB's to Europa Cup-kampe mod skotske Motherwell. Det kostede ham jobbet.

Offentliggjort Sidst opdateret