Pione Sistos solomål cementerer flot Celta-sejr
Med sit første mål i spansk fodbold var Pione Sisto medvirkende til, at Celta slog Espanyol med 2-0.
Den danske landsholdsspiller Pione Sisto kan rejse hjem fra søndagens besøg i Barcelona med armene i vejret, efter at han med sin første scoring i spansk fodbold var med til at sikre Celtas flotte 2-0-udesejr over Espanyol.
Sisto scorede Celtas andet mål i en kamp, hvor begge scoringer faldt i dommerens tillægstid.
Den tidligere FC Midtjylland-profil modtog bolden på egen banehalvdel, inden han begav sig ud i en 50-meter-spurt med bolden for fødderne.
Da han nåede Espanyols straffesparksfelt, udplacerede han målmand Diego Lopez med et præcist skud og lod sig hylde af ellevilde holdkammerater.
Kort forinden havde den rutinerede italiener Giuseppe Rossi bragt Celta i front med et flot lob.
Sejren er Celtas anden i denne sæson, og med syv point for seks kampe ligger danskerklubben midt i rækken. Espanyol er efter søndagens skuffelse placeret som nummer tredjesidst med fem point.
Både Pione Sisto og Celtas anden dansker, Daniel Wass, spillede hele kampen.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker