Viborg HK kan fortsat selv bestemme, om holdet skal videre fra gruppespillet i kvindernes Champions League i håndbold.
Efter en planmæssig sejr på 37-33 over de svenske mestre fra Sävehof i næstsidste gruppekamp søndag er Viborg to point efter russiske Dinamo Volgograd, som venter i sidste runde. En kamp, som holdet skal vinde med mindst otte mål for at nå kvartfinalerne.
Det opgør bliver dog efter alt at dømme knap så nemt som mødet med svenskerne, der fortsat har sit første point til gode i turneringen.
Viborg førte allerede ved pausen med 23-16, og herfra virkede det som om, at koncentrationen dalede betragteligt hos de forsvarende Champions League-mestre fra domkirkebyen.
Sävehof fik lov at komme med i kampen, og derfor endte det med en forholdsvis beskeden Viborg-sejr, når man tager styrkeforholdet mellem de to klubber i betragtning.
Sejren betyder, at Viborg er sikker på mindst at slutte på tredjepladsen i gruppen uanset udfaldet af den sidste kamp. Dermed skal klubben fortsætte i Cup Winners' Cup, hvis andenpladsen i gruppen glipper.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker