Plusser og minusser i FCK-cheftræners debut

Offentliggjort Sidst opdateret

Jacob Neestrups debut som cheftræner i FC København gav en 1-0-sejr over AGF i Parken. Det her kan han tage med videre til de kommende kampe af plusser og minusser:

Plusser:

* Sejren. De tre point er det, der vægter højest lige nu. Så gør det mindre, at spillet før pausen var alt andet end prangende. Spillet i anden halvleg kan give indikationer på bedre tider i FCK.

* Individualisten. Mohamed Daramy spillede en skuffende første halvleg. Men Neestrup var i stand til at hive Daramy op i pausen, så han i anden halvleg kom forvandlet ud på banen og var med til at afgøre fodboldkampen.

* Bænken. Neestrup skiftede Hakon Haraldsson og Lukas Lerager ind i løbet af kampen. Haraldsson gjorde det godt og stod for assisten til Leragers matchvindermål.

Minusser:

* Skader. Rasmus Falk blev udskiftet i første halvleg med det, der lignede en mindre muskelskade. Værre var det, at anfører Carlos Zeca udgik med noget, der kunne ligne endnu en alvorlig knæskade. For et år siden pådrog grækeren sig også en alvorlig knæskade.

* Første halvleg. En rodet og idéforladt FCK-indsats i de første 45 minutter mindede om noget, man har set mange gange i den skuffende sæsonstart fra den danske mesterklub.

* Pyroteknik. Endnu en gang gav FCK-fansene den gas med romerlysene, som betød en mindre kampafbrydelse. Der vanker nok endnu en bøde til FCK efter festfyrværkeriet i Parken.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu