Pogacar dropper mindre løb og satser på Paris-Roubaix
Tadej Pogacar vandt endagsløbet Strade Bianche tidligere i marts. (Arkivfoto). Foto: Marco Bertorello/Ritzau Scanpix
Mads Pedersen får endnu en hård konkurrent i Paris-Roubaix, da Tadej Pogacar stiller op i brostensklassikeren.
Planen var egentlig, at Tadej Pogacar ville stille op i de belgiske endagsløb E3 Saxo Classic og Gent-Wevelgem på fredag og søndag, men sloveneren har valgt at ændre fokus.
UAE-stjernen justerer sin løbskalender, så han i stedet stiller op i monumenterne Flandern Rundt og Paris-Roubaix 6. og 13. april. Det oplyser UAE onsdag på sin hjemmeside.
- Det var oprindeligt planen, at Tadej Pogacar skulle deltage i både E3 Saxo Classic og Gent-Wevelgem.
- Men efter diskussioner med holdet er det blevet besluttet, at han vil justere sin kalender og i stedet fokusere på Flandern Rundt og Paris-Roubaix for at toppe sin form til de ikoniske løb, skriver UAE.
Det har længe været kendt, at Pogacar ville stille op i Flandern Rundt, mens der på det seneste har været rygter og spekulationer om deltagelsen i Paris-Roubaix.
Det blev bekræftet onsdag, og dermed får danske Mads Pedersen og flere af de øvrige en hård konkurrent mere at koncentrere sig om på brostenene i Frankrig.
Blandt favoritterne i Paris-Roubaix er Mathieu van der Poel, der i lørdags vandt monumentet Milano-Sanremo, og Wout van Aert. Desuden stiller sprinteren Jasper Philipsen til start.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned