Pogacar massakrerer modstanderne og udbygger vildt forspring
Tadej Pogacar stak af fra de øvrige favoritter med 5,4 kilometer til toppen af Monte Grappa. Foto: Fabio Ferrari/Ritzau Scanpix
Tadej Pogacar kommer til at vinde Giro d'Italia med en kæmpemargin efter en ny sejr på næstsidste etape.
Hvis man var i tvivl, så satte Tadej Pogacar (UAE) lørdag en fed streg under, at han er kongen af Giro d'Italia.
På løbets næstsidste etape massakrerede han modstanderne og kørte alene over målstregen efter to klatreture op ad monsterstigningen Monte Grappa.
Sloveneren angreb, da rytterne for anden gang skulle op ad de 18,1 kilometers stigning og var mere end to minutter foran nærmeste forfølger på målstregen.
Det betyder, at Tadej Pogacar inden sidste etape søndag har næsten ti minutters forspring til Daniel Martínez (Bora), som er på andenpladsen i klassementet.
Inden etapen havde holdkammeraten Mikkel Bjerg sagt til Eurosport, at Tadej Pogacar ville angribe på anden opkørsel af Monte Grappa, og det holdt altså stik.
Efter stort forarbejde af netop Mikkel Bjerg og flere andre holdkammerater stak sloveneren af, da der var 5,4 kilometer til toppen og 36,1 kilometer til mål
Fronttrioen bestående af Pelayo Sanchez (Movistar), Alessandro Tonelli (Bardiani) og Giulio Pellizzari (Bardiani) skrumpede kort inde på stigningen til kun at bestå af sidstnævnte, som havde god fart i jernhesten.
Men da først Tadej Pogacar hældte kul under kedlerne, forsvandt forspringet med lynets hast. Få minutter efter sit angreb lå sloveneren alene i front.
På topen af Monte Grappa havde Pogacar skabt et forspring på 1 minut og 35 sekunder til de nærmeste forfølgere, og så handlede det blot om at holde sig på cyklen på de 30 kilometers nedkørsel.
Det lykkedes uden de store svinkeærinder, eftersom Pogacar tillod sig at køre ganske påpasseligt. Dermed øgede han heller ikke forspringet til forfølgerne synderligt på nedkørslen.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde