Pogba-agent vil have franskmanden væk fra United i januar
Den franske midtbanespiller Paul Pogba har haft svært ved at blive en fast del af manager Ole Gunnar Solskjærs planer i Manchester United i denne sæson. (Arkivfoto) Foto: Justin Setterfield/Reuters
Justin Setterfield/Reuters
Paul Pogba er utilfreds i Manchester United. Derfor vil hans agent have klubben til at sælge ham i januar.
Den franske midtbanespiller Paul Pogba bør forlade Manchester United i transfervinduet i januar.
Det siger Pogbas agent, Mino Raiola, i et interview med den italienske sportsavis Tuttosport, der udkommer tirsdag.
- Jeg kan sige, at det er slut for Paul Pogba i Manchester United, siger Raiola og tilføjer:
- Det er bedst at sige det tydeligt, se fremad og ikke miste tid ved at lede efter nogen at bebrejde. Paul er utilfreds hos Manchester United. Han kan ikke udtrykke sig, som han vil, og som det forventes af ham.
Paul Pogba har i denne sæson haft svært ved at spille sig på holdet hos Manchester United, og han har således kun startet fem ud af de otte kampe, han har været en del af i Premier League.
Det har været skuffende for franskmanden, der stadig er det dyreste indkøb i Premier Leagues historie.
- Han har brug for at skifte hold. Han har brug for nogle friske omgivelser. Jeg tror, at den bedste løsning for begge partier vil være at sælge ham i næste transfervindue, siger Raiola.
27-årige Pogba, der blev verdensmester med Frankrig i 2018, skiftede til United fra italienske Juventus i 2016. Han har siden spillet 177 kampe for klubben med 34 mål og 35 oplæg til følge.
Pogbas kontrakt med Manchester United udløber i juni 2022.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker