Politiet: Københavner-derby skal spilles i dagslys
Politiet vil fremrykke det næste opgør mellem Brøndby og FC København efter tilskuerballade i pokalsemifinale.
Når Brøndby næste gang tager imod FC København på fodboldbanen, bliver kampen spillet i dagslys.
Det slår politiinspektør hos Københavns Vestegns Politi, Mogens Lauridsen, fast over for TV 2 Sport efter tilskuerballaden i forbindelse med onsdagens pokalsemifinale på Brøndby Stadion med kampstart klokken 20.00.
- Næste kamp, som skal spilles herude, den skal spilles i dagslys, siger Mogens Lauridsen til TV 2 Sport.
Politiinspektøren forklarer, at flere Brøndby-fans forsøgte at komme igennem politiets afspærringer for at få fat i udeholdets tilskuere.
Flere politibetjente stod i vejen for de aggressive Brøndby-fans, der ikke umiddelbart lod sig stoppe.
- De vælger så at angribe de politifolk ret voldsomt, og for at redde sig selv så vælger politifolkene at anvende tåregas, forklarer Mogens Lauridsen.
FC København sikrede sig en plads i pokalfinalen med en 1-0-sejr. Det første opgør på FCK's hjemmebane var endt 1-1.
Også i forbindelse med den første kamp i Telia Parken var der problemer med aggressive Brøndby-fans, der efter slutfløjt kastede jernrør og andre genstande efter hjemmeholdets spillere.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker