Netop som regndråberne begyndte at falde på asfalten i Helsingør, susede Saxo Bank-Sungard-rytteren Richie Porte over målstregen.
Knap to timer senere kunne han lade sig hylde som vinder af enkeltstarten i Post Danmark Rundt.
- Det er ikke rart, at blive holdt som gidsel så længe og vente på afgørelsen, men det er helt fantastisk at vinde her, siger Richie Porte.
Regnen faldt kortvarigt under afviklingen af enkeltstarten, men både de først og de sidst startende ryttere kørte på tørre veje.
- Jeg har været udsat for dårlige vejrforhold, som før har kostet mig sejre på enkeltstarter. Man må tage sejren, når man kan, siger Porte.
Det danske hold Saxo Bank-Sungard satte sig på etapens to bedste tider, og det var en særlig glæde for australieren at dele sejrspodiet med holdkammeraten Gustav Larsson.
- Jeg er rigtig glad, og det er super, at min holdkammerat Gustav Larsson bliver nummer to.
- Det er godt for holdet, fordi vi er et dansk hold. Det er jeg glad for, siger Richie Porte.
Det var egentlig planen, at de to Saxo Bank-Sungard-ryttere skulle køre efter den samlede sejr.
Den plan kiksede på første etape, da de mistede halvandet minut på grund af vind og kaotiske tilstande på smalle veje.
- Jeg ville køre efter det samlede klassement, men jeg mistede den chance på førstedagen. Derfor er det dejligt, at jeg kan vinde på enkeltstarten, siger Porte.
Australieren havde sin hidtil bedste sæson som tempokører i 2010, da han vandt enkeltstarten i Romandiet Rundt, og senere samme år blev han nummer fire ved VM.
- For at være helt ærlig ser jeg frem til at holde fri. VM i Danmark er et mål for mig, så forhåbentlig kan jeg ride videre på den gode bølge, siger Richie Porte.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker