Portugal-træner: Spillerne bliver belastet for meget
Den portugisiske fodboldlandstræner, Paulo Bento, kræver ændringer i kalenderen, så spillerne ikke møder trætte og skadede op forud for slutrunderne.
- I de seneste år har det været normalt, at spillerne ankommer til VM- eller EM-slutrunderne trætte - fysisk og mentalt - fordi de har haft en lang, lang sæson. Dette gælder for det meste for spillerne, der er i Europa, siger Bento ifølge AFP.
Bento har selv skadesproblemer på sit hold i øjeblikket. Mest omtalt er Cristiano Ronaldos bentøj, som har betydet, at Real Madrid-superstjernen har misset to testkamp forud for slutrunden.
Fredag meldte den franske stjernespiller Franck Ribery fra til VM med en rygskade. Også den russiske anfører, Roman Shirokov, meldte fredag fra med en skade.
- Tingene bliver ikke bedre. Spillerne er tvunget til at spille flere kampe, og de får mindre tid til at komme sig ordentligt. Jeg tror, at vi som fodboldmiljø går den forkerte vej for tiden, siger Bento.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker