Poul-Erik Høyer: Karantæne for matchfixing

Det er et stort problem for badmintonsportens troværdighed, at udfaldet af mange rent kinesiske kampe er under mistanke for at være aftalt på forhånd.

Derfor skal fænomenet stoppes, siger præsidenten for Badminton Europe, Poul-Erik Høyer.

- Jeg tror kun, at det er udelukkelse, der reelt set batter noget i det her, siger han.

- Så kan man håbe på, at kineserne retter sig ind, for det er i hvert fald ingen fordel, hvis man bliver udelukket, siger Poul-Erik Høyer.

Et stort antal rent kinesiske kampe er enten ikke blevet færdigspillet eller vundet på walkover i de store turneringer, efter at kvalifikationen til OL i London begyndte i maj.

Formålet er ifølge kritikerne at få de kinesiske spillere højt op på verdensranglisten, så Kina kan få flest mulige spillere med til OL næste år.

Der findes ikke beviser for, at kampene er aftalt, men indicierne er så kraftige, at flere danske topspillere med Peter Gade og Denmark Open-vinderne Joachim Fischer og Christinna Pedersen i sidste uge kom med hård kritik af de kinesiske kampe.

Poul-Erik Høyer er opmærksom på situationen, og Badminton Europe vil gå videre med sagen til det internationale badmintonforbund (BWF).

- Der er ingen tvivl om, at vi vil rejse problemstillingen. Nu er det danske spillere, der har markeret det, og det skal man tage seriøst, siger Poul-Erik Høyer.

Han håber at få andre europæiske lande med sig.

- Det ville være rigtig fint, hvis vi fik et skriv fra nogle af medlemslandene, hvor de siger, at de finder det her særdeles problematisk. Så kan vi tage det skriv med videre, siger han.

Poul-Erik Høyer, som vandt guld i herresingle ved OL i Atlanta i 1996, er ikke imponeret af kinesernes ageren.

Men han forudser, at det bliver umuligt at gøre noget før BWF's årsmøde næste år.

- Umiddelbart forudser jeg, at vi ikke kan gøre noget lige nu, fordi BWF ikke har været forudseende nok omkring, at det her ville forekomme.

- Det vil sige, at vi nu må se på reglerne, og hvad der skal til, for at vi i fremtiden kan få en sport, hvor der bliver spillet med fairplay, siger Poul-Erik Høyer.

/ritzau/

Præsidenten for Badminton Europe, Poul-Erik Høyer, mener, at kun karantæne kan forhindre mistænkelige kampe.

Offentliggjort Sidst opdateret