Team Danmarks drastiske sparerunde i efteråret har ifølge B.T. fået 21 specialforbund til at danne et netværk, som vil udfordre idrætsfonden og diskutere, om pengene i dansk elitesport bruges rigtigt.
Under navnet Elitekurs har de 21 forbund, der blandt andet tæller Danmarks Brydeforbund og Dansk Volleyball Forbund, organiseret sig som en modpol til Team Danmark.
Én af mærkesagerne er blandt andet at sikre fortsat støtte til talentudvikling.
- Vores tillid til, at Team Danmark kan og vil arbejde for en rimelig talentudvikling, er ikke så stor længere, siger talsmanden Ernst Jensen til B.T.
Team Danmarks direktør Michael Andersen er ikke begejstret for det nye initiativ.
- Vi mener, at det er vigtigst, at man står sammen og lader Team Danmark og Danmarks Idræts-Forbund, der har to vidt forskellige missioner, være talsmænd for eliteidrætten i Danmark, siger han til avisen.
Der er aftalt et møde mellem parterne i slutningen af april.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker