Pytlick afviser VM-kritik som usaglig

Nederlaget mod Angola ved VM-turneringen i kvindehåndbold har medført hård kritik af landstræner Jan Pytlick, som får skylden for, at Danmark forpassede en åben mulighed for at nå i semifinalen.

Han er af flere trænere og medier blevet kritiseret for sine dispositioner før og under kampen, og der er endda blevet stillet spørgsmålstegn ved hans position som landstræner. Selv mener han dog ikke, at det rimeligt at stille tingene så sort-hvidt op.

- Jeg synes, det er usagligt at sige, at vores turnering har været en fiasko. Hvis du isolerer Angola-kampen, hvor vi selvfølgelig havde en historisk semifinalemulighed, så er det da utroligt skuffende. Det må jeg tage mit ansvar for, ligesom spillerne også skal tage deres del. Men det bekymrer og irriterer mig, at nogen skal save holdet ned og kalde hele turneringen en fiasko på den baggrund, siger han.

Han mener, at årsagen til kritikken er, at vi i Danmark er forvænte med topplaceringer i slutrunder, og at folk engang imellem glemmer, at dansk kvindehåndbold ikke er, hvor vi var for fem-ti år siden.

- Der var engang, hvor Anja Andersen og de andre vandt alt, men hvis vi skal måles på det, så bliver det svært at præstere for et landshold i fremtiden. De unge spillere, der er på landsholdet nu, bliver nemt påvirket rent mentalt, og hvis de hver gang får smidt i hovedet, at det har været en fiasko, så bliver det svært at rejse dem igen, siger Pytlick.

/ritzau/

Landstræner Jan Pytlick er træt af, at Danmarks VM-indsats udelukkende skal måles på kampen mod Angola og på, hvad tidligere landshold har præsteret.

Offentliggjort Sidst opdateret