Landstræner Jan Pytlick lægger ikke skjul på, at Danmark kunne have fået en nemmere modstander i lørdagens EM-semifinale end det norske hold, der kommer til Herning i weekenden for at afgøre, hvem der skal i finalen af de to hold.
- Det er vel den sværeste modstander, vi kunne få. For mig at se er Norge det bedste hold i verden lige nu. Men vi har gjort det rigtigt godt i turneringen indtil videre, så der venter også dem en svær kamp på lørdag, siger Pytlick.
Han lægger ikke alt for meget i, at Norge har vundet de seneste ni indbyrdes kampe.
- Det er bare statistik. De ni kampe er jo ikke spillet her i Herning med 12.000 tilskuere, hvor der har været noget på spil, siger Pytlick, som senest stod over for nordmændene en uge før EM i en træningskamp i Norge.
- Da fulgte vi med dem i 45 minutter, og siden da er vi bare blevet bedre og bedre, så selvfølgelig kan det lade sig gøre at vinde, siger landstræneren.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker