Pytlicks assistent får også sparket af DHF
Den kommende landstræner for håndboldkvinderne ville have sin egen assistent, så Ulrik Kirkely fyres.
På tirsdag præsenterer Dansk Håndbold Forbund (DHF) den nye kvindelandstræner efter sidste måneds afsked med Jan Pytlick.
Allerede søndag står det fast, at Pytlicks assistent Ulrik Kirkely ikke får den samme rolle for den kommende landstræner.
Det fortæller Kirkely selv til TV2 Sport.
- Jeg har været til samtale med DHF i dag (søndag, red.), og vi er blevet enige om, at jeg stopper, da den kommende landstræner ønsker at tage sin assistent med, og det er jo egentligt ganske naturligt, siger Ulrik Kirkely til TV2 Sport.
Kirkely blev landstrænerassistent efter OL i 2012
Ifølge flere medier er det Klavs Bruun Jørgensen, den nuværende træner for Team Tvis Holstebros herrehold, som bliver kvindelandstræner.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker