Qatar har intet vaccinationskrav til VM-fans
Lusail Stadium skal huse VM-finalen 18. december. Der er 80.000 pladser på stadionet. Foto: Mustafa Abumunes/Ritzau Scanpix
Man skal ikke være coronavaccineret, men afgive en negativ coronatest, før man kan rejse til VM i Qatar.
Alle de fodboldfans, der besøger Qatar i forbindelse med VM-slutrunden i november og december, behøver ikke være vaccineret mod coronavirus.
Det oplyser emiratets myndigheder torsdag ifølge nyhedsbureauet AFP.
Alle tilrejsende over seks år skal dog kunne fremvise en negativ coronatest, før de kan få lov til at boarde et fly til Qatar.
En million fans fra hele verden ventes at komme til Qatar for at opleve VM-slutrunden fra nærmeste hold.
Blot en lille del af dem vil være danske. Der er solgt 2000 billetter til danske fans til Danmarks tre gruppekampe, hvilket i gennemsnit svarer til under 700 danske billetter per kamp.
VM-slutrunden varer fra 20. november til 18. december.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker