Til dagligt er Rafael Nadal bare kendt som verdens bedste tennisspiller. Nu er han også officielt blevet aktionær i den økonomisk pressede fodboldklub Real Mallorca.
Spanieren, der selv kommer fra Mallorca, er glad for at kunne hjælpe klubben, og han er meget begejstret for ansættelsen af Michael Laudrup som træner.
- Jeg er meget glad for at have Michael Laudrup som ny træner og som klubbens image udadtil, siger Rafael Nadal.
Tennisspilleren onkel, den tidligere spanske landsholdsspiller Miguel Angel Nadal, er Laudrups højre hånd i klubben, der sidste sæson sluttede som femmer i Primera Division.
- Det er en ære at kunne hjælpe Real Mallorca. Jeg vil hjælpe på alle de måder, jeg kan. Og jeg er stolt over at være en del af dette projekt, som er sat sammen af lokale Mallorca-indbyggere, siger Rafael Nadal.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker