Det var en kæmpe brøler. Randers FC's Remco van der Schaaf undskylder nu sin utilbørlige opførsel i søndagens 2-0-sejr over Hobro, hvor han gav en modstander en albue i hovedet.
Remco van der Schaaf kom i fokus, da hollænderen helt unødvendigt sendte en albue i hovedet på Hobros Mads Justesen. Den tidligere Brøndby-spiller er ked af hændelsen.
- Jeg beklager utroligt meget, at jeg overskred grænsen for tilbørlig optræden. Jeg begik i kampens hede en kæmpe brøler, og jeg vil personligt undskylde Mads Justesen for min alvorlige fejl.
- Min undskyldning går også til Mads' holdkammerater og Hobro som klub, lyder det fra Remco van der Schaaf i en pressemeddelelse.
Randers FC's direktør, Jacob Nielsen, er heller ikke tilfreds med den voldelige episode.
- Randers FC tager stærkt afstand fra Remcos handling, og vi har haft en meget alvorlig samtale med ham i dag, hvor han har undskyldt sin umotiverede handling, som har sat holdet og klubben i et dårligt lys, siger Jacob Nielsen.
Også Østjyllands politi og Dansk Boldspil-Union (DBU) er gået ind i sagen, så sagen er på ingen måde slut endnu.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker