Randers FC lejer dansk målmand i England

Mikkel Andersen skal afløse David Ousted i Randers-målet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bronzevinderne fra den forgangne sæson i Superligaen, har været på udkig efter en ny målmand efter, at det stod klart, at David Ousted søger andre græsgange. Nu har man fundet ham.

En dansker. I England.

24-årige Mikkel Andersen er på kontrakt i Reading, hvorfra han har været lejet ud til Bristol Rovers og Portsmouth.

- Når en dansk målmand kan tiltrække opmærksomhed fra en engelsk klub som Reading i en meget ung alder, er det fordi, han har talent. Og vi er da også overbevist om, at han har de målmandsevner, som vi har behov for, siger cheftræner Colin Todd i en pressemeddelelse.

Klubben skriver i samme meddelelse, at den har fulgt Mikkel Andersen i et stykke tid, og den er overbevist om, at han kan løfte arven efter David Ousted.

Mikkel Andersen spillede sig til en fast plads på det U/21-landshold, som spillede EM-slutrunde i Danmark i 2011. Han ser frem til, at han nu skal spille både superliga og europæisk fodbold.

- Efter den flotte sæson er det attraktivt for mig at komme til en klub som Randers FC, hvor vi forhåbentlig kan få endnu en flot Superligasæson krydret med europæisk fodbold, siger han.

Randers FC åbner Superligaen den 20. juli mod nyoprykkerne fra Viborg.

/ritzau/