Randers-spillere tror på overlevelse

0-0 mod FC Nordsjælland søndag og 0-0 i sidste weekend mod Esbjerg. Randers FC har fået to point i forårssæsonens to første kampe, hvilket sætter holdet 14 point efter Sønderjyske og FC Nordsjælland over stregen.

En tilsyneladende håbløs mission på overlevelse i SAS Ligaen. Men ikke ifølge Randers-anfører Søren Pedersen.

- Efter sidste weekends kamp mod Esbjerg var vi meget optimistiske. Den kamp og kampen i dag viser, at vi har fået stabiliseret forsvaret, hvilket er helt nyt for os. Langt hen ad vejen er vores forsvar kernen til en sejr, så der ligger helt sikkert point og venter på os, siger Søren Pedersen.

Men ikke kun det styrkede forsvar giver Randers-anføreren tro på en mirakuløs forårssæson.

- Vores tænding på holdet er meget bedre end i efteråret. Alle mand kæmper, og folk viser virkelig hjerte. Vi har fået nye folk, som er lavet af den rette støbning og kæmper for holdet. At de har den rette indstilling betyder i kampene, at der altid er en mand til at følge op, hvis der bliver lavet en fejl, konstaterer Søren Pedersen.

En af disse nye folk er midterforsvareren Anders Egholm, der er kommet til fra Sønderjyske i vinterpausen. Også han bevarer troen på overlevelse i ligaen.

- Stemningen i truppen har været god, lige siden jeg kom hertil. Vi ofrer os i begge felter, så pointene skal nok komme, siger Anders Egholm.

/ritzau/

På trods af 0-0 resultatet mod FC Nordsjælland mener Randers-spillerne stadig, at overlevelse i SAS Ligaen er en mulighed.

Offentliggjort Sidst opdateret