Michael Rasmussen kan ende med at gå rettens vej, hvis han vil slippe for at undgå at betale den kæmpebøde, som UCI har tildelt ham.
700.000 euro eller 5,2 millioner kroner. Så mange penge skal der til, hvis Michael Rasmussen igen skal ud at køre cykelløb igen.
Beløbet svarer til størrelsen af den bøde, som det internationale cykelforbund UCI har idømt danskeren for at overtræde den erklæring om at overholde antidopingbestemmelserne, han underskrev forud for Tour de France i 2007.
Men Rasmussen er indstillet på om nødvendigt at gå i retten for at slippe for bøden, og advokat Morten Rosenmejer mener, at cykelrytteren kan have en god sag.
- Havde rytterne ikke skrevet under, havde de ikke fået lov at køre Tour de France. I en retssag kan det måske tolkes som "misbrug af deres dominerende stilling", som det hedder, fordi UCI har monopol, så en rytter skal være under dem for at få lov at køre cykelløb, siger advokaten fra firmaet Kromann Reumert til Berlingske Tidende.
Advokat Lars Halgreen, der er medlem af den internationale sportsdomstol CAS' juridiske panel, mener også, at der er tale om en usædvanligt hård straf, som ikke følger normal retspraksis.
- Jeg må sige, at det virker meget usædvanligt, og jeg er meget forundret over det princip. Det betyder jo i realiteten, at man ikke er straffri, når man har udstået sin straf, siger Halgreen til Ekstra Bladet.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker