Det er nærmest umuligt at forestille sig et endagscykelløb med to vindere, men alt er åbenbart muligt i den danske Post Cup.
Den tidligere Tour de France-stjerne Michael Rasmussen var heller ikke imponeret over løbsarrangøren, Danmarks Cykle Union, DCU.
- Vi mødte velforberedte op til løbet. Det er bare en skam, at man ikke kan sige det samme om løbsarrangøren, siger Michael Rasmussen.
Efter løbet blev både Michael Rasmussens holdkammerat Angelo Furlan og Team Concordia Forsikrings Nikola Aistrup kåret som vindere.
For mens Nikola Aistrup rakte armene i vejret, fortsatte hovedfeltet endnu en omgang på opløbsstrækningen i Køge, og spurten blev vundet af Angelo Furlan.
Efter løbet gik løbskommissærerne i tænkeboks, og beslutningen blev, at ingen af rytterne får lov at trække i Post Cuppens førertrøje, når anden afdeling af Post Cuppen skal køres.
Årets udgave af Post Cuppen var udråbt til vigtigere end nogensinde, fordi det i år er en duel mellem Michael Rasmussens hold, Christina Watches-Onfone, og Team Energi Fyn.
De to hold kæmper om den sidste plads i Post Danmark Rundt ved at skabe resultater i netop Post Cuppen.
Løbet var desuden præget af både et alvorligt styrt og en flok ryttere, som blev ledt ud ad den forkerte vej, hvorefter løbet måtte neutraliseres i en periode.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde