Real Madrid-lejr tror på avancement
Real Madrid har tabt de seneste tre opgør på Lyons hjemmebane i Champions League. Så der var stor glæde over tirsdagens uafgjorte 1-1-resultat og sportsdirektør Jorge Valdano er lettet over, at nederlagsstimen i Lyon er overstået.
- Vi fremtvang et brugbart og vigtigt resultat, og fik omsider stoppet stimen af dårlige resultater på dette stadion, siger Jorge Valdano til spansk tv.
Sportsdirektøren var kun ærgerlig over, at det ikke blev til en sejr i anden halvleg, hvor Real Madrid havde flere chancer og - efter Valdanos opfattelse - blev snydt for et straffespark.
- Holdet spillede virkelig godt, og det var en autentisk europæisk kamp med en masse intensitet. I anden halvleg kunne vi have løbet med sejren, især hvis vi havde fået tilkendt et straffespark, men vi fik alligevel et favorabelt resultat i sidste ende.
- Vi har et hold med masser af selvtillid og især på Bernabeu, siger Valdano før returopgøret om tre uger på hjemmebanen Stadio Bernabeu i Madrid.
Også Real Madrids træner José Mourinho tror på videre avancement efter det uafgjorte resultat.
- Det er et godt udgangspunkt før returopgøret, hvor vi håber at kvalificere os til kvartfinalen foran vores egne tilhængere, siger portugiseren.
/ritzau/
Real Madrids sportsdirektør Jorge Valdano var lettet over, at det lykkedes at hamle op med Lyon på udebane.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned