Real-serber bryder coronakarantæne og risikerer straf
Luka Jovic er i gang med sin første sæson i Real Madrid, hvor han endnu venter på sit gennembrud. (Arkivfoto) Foto: Juan Medina/Reuters
Juan Medina/Reuters
Luka Jovic har ikke overholdt karantæne på 28 dage i Serbien, efter at han er rejst ind i landet fra Spanien.
Den serbiske Real Madrid-spiller Luka Jovic risikerer at blive straffet for at bryde en coronakarantæne i hjemlandet.
Serbien indførte søndag en karantæne på 28 dage for alle borgere, der vender hjem fra lande, der er særlig hårdt ramt af coronavirus.
Jovic fløj tidligere på ugen fra Spanien til Serbien, hvilket betød, at han skulle gå i selvisolation i fire uger. Det skyldes, at Spanien er et af de lande i Europa, der er værst plaget af den smitsomme virus.
Det serbiske nyhedsbureau Tanjug beretter ifølge Reuters, at Jovic brød isolationen, da han forlod sin lejlighed i Beograd-bydelen Vracar.
Fodboldspillerens forklaring var, at han skulle på apoteket for at købe medicin.
- Jeg er først og fremmest ked af, at jeg er blevet det store samtaleemne i disse dage, og folk konstant skriver om mig og ikke alle de helte, der kæmper mod denne krise, skriver Jovic på Instagram.
Fodboldspilleren forklarer, at han er blevet testet negativ i en coronatest. Real Madrid-angriberen mener ikke, at han i forbindelse med testen har fået tilstrækkelig information om, hvad han må og ikke må foretage sig.
Han fortæller også, at der er forskellige karantæneregler i Spanien og Serbien.
- I Spanien er det tilladt at gå ud for at handle mad og gå på apoteket, men det kan man ikke her (i Serbien, red.).
- Jeg undskylder over for alle, som jeg har såret eller bragt i fare. Jeg håber, at vi sammen kan komme igennem det her, skriver han.
Politiets anklager bekræfter, at Jovic har brudt karantænen, og at man ønsker at gå videre med sagen.
I øjeblikket bliver der ikke spillet fodbold i Spanien på grund af spredningen af coronavirus. Ifølge serbiske medier fik det Jovic til at rejse til Serbien for at besøge sin kæreste.
Luka Jovic skiftede i sommeren 2019 fra Eintracht Frankfurt til Real Madrid, hvor han endnu ikke har fået sit gennembrud.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker