Målmanden Johan Wiland var manden, der holdt FC København inde i søndagens topkamp mod OB, da hjemmeholdet i begyndelsen af kampen på Fionia Park lagde pres på udeholdet.
Først reddede svenskeren et forsøg fra Caca, og dernæst stod han i vejen, da Johan Absalonsen blev spillet helt fri tæt foran mål.
- Ved den anden chance skød Absalonsen lige på mig, og jeg prøvede at gøre mig så bred som muligt. Jeg var lidt heldig, at bolden ramte mig, men det er sådan noget, der kan gøre forskellen, siger Johan Wiland efter FCK's 2-0-sejr.
Dermed fører OB nu kun SAS Ligaen med et enkelt point ned til FCK før forårets kampe.
Den stærke målmand har i efteråret grebet chancen, efter at Jesper Christiansen blev skadet, og netop konkurrencen med kollegaen har skærpet Johan Wiland.
- Jeg har ikke været i bedre form, end jeg er nu. Jeg siger, at jeg er god nok til at spille, og det gør Jesper også, så det er en hård kamp, siger målmanden.
Han giver kredit til hele holdet for, at FCK har lukket meget få mål ind i efteråret.
- Det handler ikke kun om mig, hele holdet leverer godt forsvarsspil. Det er så mit job at tage boldene, og det lykkes i øjeblikket, siger Johan Wiland.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned