Regler der skulle forhindre korruption

Offentliggjort

Både hos Fifa, Uefa og IOC er den nyere historie hærget af skandaler om korruption. Derfor har alle de tre, tre af verdens største sportsorganisationer, i løbet af 2010'erne lavet regler, der skal forhindre magtfuldkommenhed, fordi man mente, det var roden til problemerne.

* Fifa

Efter Fifa-skandalen i 2015, som væltede daværende præsident Sepp Blatter, lavede man reformer. Fifas præsident kan nu maksimalt sidde i 12 år (tre perioder á fire år). Med Fifas begrundelse om, at Infantinos første 39 måneder ikke gjaldt for en periode, kan han nu sidde frem til 2031 - altså i 15 år.

* IOC

Efter skandalesager om korruption ved blandt andet budprocesser til OL-værtskaber i 90'erne var Thomas Bach selv med til at lave ændringen i OL-forfatningen, så en præsident nu maksimalt kan sidde i 12 år. En del stemmer er allerede begyndt at agitere for, at det skal ændres, så Bach kan sidde frem til 2029 og dermed nå op på 16 år i embedet.

* Uefa

Uefa-præsident Alexander Ceferin var selv med til at indføre reglerne om, at en Uefa-præsident højst kan sidde på posten i 12 år, efter at forbundet var blevet kritiseret for manglende transparens, og korruptionshistorier havde floreret. Han kunne som Infatino maksimalt bestride posten frem til 2027, men allerede nu ser det ud til, at der i kulissen arbejdes på, at han også kan blive frem til 2031.

Kilder: Uefa, Fifa og IOC, Sports Business Journal og Inside the Games.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.