René Toft Hansen scorer, mandag aften i VM-kampen mod Island. Foto: Lars Poulsen/POLFOTOLars Poulsen/POLFOTO
De danske håndboldherrer er parate til at møde verdensmestrene fra Spanien, forsikrer René Toft Hansen.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Det bliver sværere og sværere modstandere, som Danmark ramler sammen med ved håndbold-VM i Qatar.
Men forsvarsstyrmanden René Toft Hansen er sikker på, at Danmark er klar til opgaven i kvartfinalen, hvor holdet skal møde de regerende verdensmestre fra Spanien.
- Spanien venter. Og jeg er sikker på, at Gudmundur (landstræneren, red.) vil komme med noget godt videomateriale på spanierne. Det er et stærkt hold, som vi har mødt mange gange.
- Det bliver en svær kamp, men jeg føler, at vi er godt rustet til den, siger René Toft.
Danmark gik ubesværet videre fra mandagens ottendedelsfinale mod Island, som hurtigt kom bagud med 0-5 og endte med at tabe 25-30.
Annonce
- Jeg var utrolig tilfreds med starten. Vi var meget koncentrerede. Og det var en rigtig solid indsats over hele banen, lyder det fra René Toft.
Målet for Danmark har hele tiden været en plads blandt de fire bedste nationer, og den ambition lever i bedste velgående.
- Inden turneringen startede, havde vi som mål at komme til semifinalen, så selvfølgelig er det en lettelse, at vi er kommet et skridt tættere på.
- Nu mangler vi én kamp for at nå det store mål, vi har. Det bliver et brag af en kamp. Jeg tror ikke, Spanien er et hold, der ligger sig ned. Vi skal være der, siger stregspilleren.
René Toft Hansen scorer, mandag aften i VM-kampen mod Island. Foto: Lars Poulsen/POLFOTOLars Poulsen/POLFOTO
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde