Restriktioner tvinger OL-boss til at udskyde Japan-besøg
Thomas Bach (på skærmen) må nøjes med virtuelle møder med de japanske OL-arrangører en god tid endnu. Foto: Pool For Yomiuri/Ritzau Scanpix
Pool For Yomiuri/Ritzau Scanpix
IOC-præsident Thomas Bach havde planlagt et besøg til Japan i maj, men det er udskudt til kort før OL.
Præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), Thomas Bach, må udskyde et besøg til Japan til kort før OL.
Det var planen, at Bach skulle ankomme til Japan inden for de næste dage, men det er umuligt, da Japan i øjeblikket kæmper med den fjerde bølge af coronavirus.
I stedet ankommer IOC-præsidenten til Japan 12. juli, hvilket er mindre end to uger, før legene skydes i gang i hovedstaden Tokyo.
Det fremgår af et brev, som vicepræsident i IOC, John Coates, har sendt til de japanske arrangører.
Thomas Bach havde oprindelig planlagt at være på plads i Hiroshima og overvære, når den olympiske fakkel passerer forbi mindeparken for de atombomber, der blev kastet over byen i 1945 af USA.
På grund af coronarestriktioner foregår fakkeloptoget dog uden tilskuere.
I Japan er der en stigende bekymring og modvilje mod afholdelsen af sommerens OL, men Thomas Bach har forsøgt at berolige japanerne.
Onsdag sagde IOC-præsidenten, at han forventer, at op mod 80 procent af de olympiske delegationer, der ankommer til Tokyo, vil være vaccineret for coronavirus.
IOC fører onsdag, torsdag og fredag onlinemøder med de japanske arrangører omkring OL.
Torsdag beretter japanske medier, at omkring 94.000 udlændinge vil rejse til Japan i forbindelse med OL og Para-OL.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker