Ribe-Esbjerg skaber ny overraskelse i DM-slutspil
TTH Holstebro og Ribe-Esbjerg spillede uafgjort i en dramatisk kamp i håndboldslutspil.
Håndboldherrerne fra Ribe-Esbjerg har ingen intentioner om blot at være med som det tynde øl i DM-slutspillet.
Lørdag aften hentede holdet overraskende 28-28 på udebane mod TTH Holstebro og fulgte dermed fint op på den indledende sejr over Bjerringbro-Silkeborg (BSV).
Ribe-Esbjerg havde endda de bedste muligheder for at vinde i slutfasen, men det blev en pointdeling, som betyder, at TTH fører pulje 2 med fire point foran Ribe-Esbjerg med tre point.
BSV og Mors-Thy er begge noteret for to point. Alle hold har spillet to kampe i gruppen, hvorfra de to bedste avancerer til semifinalerne.
Det blev en yderst tæt affære, hvor ingen af holdene formåede at hægte modstanderen af.
Føringerne vekslede frem og tilbage, men på intet tidspunkt i kampen skabte et af holdene en afstand på mere end to mål.
TTH's sidste føring blev ved 21-20, og derfra var udeholdet mest i front, og det så godt ud, da holdet førte 25-23.
Men derefter var stillingen enten lige eller med Ribe-Esbjerg i et forspring på ét mål.
Ribe-Esbjerg havde bolden i det sidste reelle angreb, og her var Jacob Holm tæt på at sørge for udesejren, men hans forsøg prellede af på stolpen.
ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned