Ribery-afbud åbner for Højbjerg i tysk sæsonpremiere
Pierre-Emile Højbjergs chance for en startplads hos Bayern München i fredagens bundesliga-premiere mod Wolfsburg er blevet endnu større.
Flere af Bayern Münchens midtbanestjerner går nemlig glip af åbningskampen.
Torsdag kom det frem, at Franck Ribery må stå over i hjemmekampen mod Wolfsburg på grund af knæproblemer. I forvejen er Bastian Schweinsteiger ude.
Afbuddene presser træner Josep Guardiola, der kan ty til at tænke i en dansk midtbaneløsning med Højbjerg. Den 19-årige midtbanespiller fik en del spilletid i slutningen af sidste sæson, ligesom den unge dansker har været i aktion i flere træningskampe.
Guardiola spår generelt de regerende tyske mestre en svær sæsonstart.
- Det bliver ikke så enkelt. Men hvis vi befinder os i en god position ved vinterpausen, så tror jeg på, at vi vil spille en god sæson, siger spanieren.
Sæsonpremieren mellem Bayern München og Wolfsburg spilles fredag klokken 20.30.
Wolfsburg hentede i sidste uge klubløse Nicklas Bendtner. Angriberen er dog ikke i spil til sæsonåbneren.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned