Ricard Olsen: Håber Kessler har fået mange penge

Mikkel Kesslers tidligere træner Ricard Olsen håber, at den danske bokser bliver godt betalt for at møde Carl Froch i Storbritannien.

Offentliggjort Sidst opdateret

Selv om Olsen tror på Kessler, så forventer han en meget vanskelig opgave for danskeren.

- Jeg håber, at der er godt med penge i den. Det er det, det handler om, fastslår Ricard Olsen, da han hører om den kommende kamp, der skal bokses på en endnu ukendt dato i Frochs hjemland.

- De står godt til hinanden, fordi de har to forskellige boksestile. Mikkel kan bokse, og den anden han kan kun fighte.

- Jeg er overbevist om, at Mikkel er bedst, men alt kan ske i en boksekamp, siger Ricard Olsen.

For tre år siden i april 2010 vandt danskeren en pointsejr i Herning over Carl Froch i Super Six-turneringen. Det var en yderst tæt affære, men Ricard Olsen mener, at Kessler fik vist, at han var den bedste.

- Den kamp vandt Mikkel helt klart, selv om han blev ramt en del. Kampen var meget lige, men jeg synes alligevel, at Mikkel vandt klart, siger Ricard Olsen.

Spørgsmål: Mikkel Kessler har tidligere tabt til Joe Calzaghe og Andre Ward på udebane. Får det betydning, at han nu skal bokse i Storbritannien?

- Det kan det godt gøre. Man ved jo, at dommerne ind i mellem bliver bestukket. Det er jo professionel boksning.

Spørgsmål: Er Kessler tvunget til at vinde på knockout, eller kan han godt vinde på point?

- Han kan godt vinde på point, hvis dommerne er fornuftige, og de ikke er korrupte, men det er svært når, man er i udlandet, siger Ricard Olsen.

/ritzau/