Skulle sagen om det forbudte astmamiddel Clenbuterol i Alberto Contadors dopingprøve ende med en dom, kan spanieren fortsætte på Team Saxo Bank, når karantænen er udstået.
Det fortæller Bjarne Riis til Ekstrabladet.
- Det kan jeg ikke se, at der ikke skulle være grund til, siger Bjarne Riis.
Den danske holdejer har haft et par måneder til at tænke over de mulige konsekvenser, og holdets fremtid bliver ikke påvirket af sagen, selvom spanieren skulle få en karantæne, vurderer han.
- Der sker ikke noget. Vi kører videre, så bare uden ham. Selvfølgelig er der et hold.
Det har tidligere i forbindelse med sponsorkontrakter været på tale, at en dopingdom kan lukke et cykelhold, men det er altså ikke tilfældet, afviser chefen på Team Saxo Bank.
Bjarne Riis indrømmer dog, at sagen har haft konsekvenser for holdets forberedelser til den kommende cykelsæson.
- Det har betydet, at vi endnu ikke har lagt sæsonplan for 2011. Vi vil afvente. Men jeg ved, at Alberto Contador træner igen, og det gode er, at han er ekstremt god til at komme hurtigt i form, siger Bjarne Riis
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde