Riis forlænger med tre danskere

Anders Lund, Frank Høj og Kasper Klostergård forlænger deres kontrakter med Bjarne Riis, så de tre også er på Team Saxo Bank i 2010.

Team Saxo Bank-ejer Bjarne Riis har forlænget kontrakten med tre af cykelholdets danske aktører. Det er de unge ryttere Anders Lund og Kasper Klostergaard samt den erfarne Frank Høj, der alle har fået forlænget aftalerne for næste sæson.
- De har alle bidraget væsentligt til vores succes i år og fortjener på hver deres måde at få en ny kontrakt. Frank var uheldig at brække kravebenet under Flandern Rundt, men har på trods af det virkelig vist, at han evner at arbejde med de unge på holdet samtidig med, at han har råstyrken til at sidde med i finalerne. Kasper imponerede i klassikerne og har et stort udviklingspotentiale i brostensløbene, men kan også give en hånd med i stort set alle typer terræn. Hans enorme arbejdsvilje skinner klart igennem, og den berettiger i sig selv til en plads på holdet. Anders mangler stadigvæk helt at udfolde sit store talent, men jeg tror på, at det kommer. Han har kørt solidt under Giro'en og i flere af endagsløbene i år, og det er efter min mening bare et spørgsmål om tid, før han tager sin første sejr som professionel, siger Bjarne Riis i en pressemeddelelse.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret