Alberto Contador blev den helt store taber, da Andy Schleck tog fusen på rivalerne med et tidligt angreb på 18. etape af Tour de France.
Og nu er Saxo Bank-Sungards spanier nærmest færdig i Tour de France, vurderer holdejer Bjarne Riis.
- Der skal ske mirakler i morgen, hvis han skal vinde Touren. Jeg er selvfølgelig skuffet og ærgerlig, siger Bjarne Riis.
Alberto Contador havde en dårlig dag på Tourens 18. etape. Spanieren tabte 3,50 minutter til Andy Schleck.
- Det var flot kørt af Andy, siger Riis.
Den 26-årige luxembourger satte sit angreb ind allerede på den næstsidste stigning, og det kom bag på Saxo Bank-Sungard.
- Det overraskede os faktisk. Men efter han angreb, troede vi egentlig, at vi havde det under kontrol. Vi satsede på at holde ham der, men han kørte flot, siger Bjarne Riis.
Den danske holdejer kan ikke se, at de kunne gøre tingene anderledes.
- Jeg ved ikke, om vi skulle have gjort det på anden måde. Planen var, at Contador skulle angribe på det sidste bjerg, men han havde ikke benene. Det fandt jeg ud af, da han blev sat, siger Bjarne Riis.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde