Bjarne Riis' klassikerrytter Nick Nuyens har pludselig fået tro på egne VM-chancer efter hans møde med sin danske chef torsdag.
- Jeg tror, Bjarne har ret. Jeg har en chance, men jeg tror, det bliver et mærkeligt løb. Jeg mødte ham også i går, da vi kørte nogle runder med sportsdirektører og sponsorer på VM-ruten, og der sagde han det igen.
- Bjarne siger aldrig noget, som han ikke selv tror på, så det giver mig en tro på det, siger Nick Nuyens.
Belgiske Nick Nuyens kom til Saxo Bank-Sungard før denne sæson efter et par svære år i skyggen af fortidens resultater, men skiftet til det danske hold gav ham et stort løft.
I foråret vandt han den belgiske klassiker Flandern Rundt, hvilket var karrierens højdepunkt indtil videre.
Men i tillæg til et flyvende forår har Riis også længe haft planer for Nick Nuyens' efterår.
- Allerede under træningslejren sagde han, at han gerne ville have, at jeg var klar i slutningen af sæsonen, og han tror på, at jeg kan gøre noget på denne rute, siger Nuyens.
Det ligger dog i kortene, at Belgien kører for Philippe Gilbert ved søndagens VM-løb i Rudersdal.
- Det er klart, at Bjarne ved, at Gilbert er vores vigtigste mand. Men nogle gange er det svært at køre løb for den rytter, som har været suverænt den bedste hele året, siger Nuyens.
Belgierne har endnu ikke lagt taktikken for VM, men holdet satser på at gøre løbet hårdt for at undgå en nem sejr til Mark Cavendish eller de andre sprintere.
- Vi har stærke fyre, som har noget speed i benene, men vi har også stærke fyre, der kan køre i udbrud og gøre de andre nationer nervøse. Jo hårdere løbet er, jo bedre er det for Belgien, siger Saxo Bank-Sungard-rytteren.
VM-afgørelsen ventes at falde mellem klokken 16 og 17 søndag eftermiddag.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet