Den norske landsholdsspiller John Arne Riise undskylder, at han blev for sent oppe, da han fredag aften i sidste uge fejrede 1-0-sejren over Island i EM-kvalifikationen.
Fire dage senere tabte Norge 0-2 til Danmark i København, og siden brød historier frem om, at flere spillere havde været ude senere, end de burde have været.
- Der har været rigtig mange spekulationer om det. Derfor vil jeg komme med min version, siger John Arne Riise til det norske nyhedsbureau NTB.
- Jeg har beklaget over for Drillo (landstræner Egil Olsen), at jeg kom for sent tilbage til hotellet. Det vil jeg gøre igen ansigt til ansigt, når vi mødes, siger Fulham-spilleren.
John Arne Riise understreger, at han ikke var fuld, og det har han heller ikke kendskab til, at andre spillere var.
- Efter kampen mod Island var mange ude, og der var alkohol på bordet. Vi morede os, og jeg glemte desværre tiden. Det kan jeg ikke skjule, siger John Arne Riise.
Norge er på tredjepladsen i EM-kvalifikationsgruppe H efter Portugal og Danmark.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker