Rikke Møller får revanche med VM-bronze

Det danske svømmelandshold fik dets anden medalje, da Rikke Møller Pedersen vandt bronze i 200 meter brystsvømning ved VM på kortbane i Dubai.

Dermed fik hun revanche for sit løb lørdag, da hun var meget tæt på at vinde bronze i 100 meter brystsvømning.

Danskeren svømmede finalen i 200 meter i tiden 2.18,82 og hun lå efter sidste vending meget tæt på sølvet, men på det sidste stykke trak kineseren Sun Ye fra.

Rikke Møller Pedersen kvalificerede sig klart til finalen, da hun i tiden 2.20,89 svømmede i den tredjebedste tid samlet i semifinalen.

Men i finalen kunne danskeren ikke holde amerikaneren Soni Rebecca tilbage. Den amerikanske svømmer vandt suverænt i tiden 2.16,39.

Den danske Frem-svømmer var lørdag eftermiddag en fingernegl fra at vinde bronze i 100 meter brystsvømning, og Frem-svømmeren, som kom hurtigt på de sidste 25 meter, var synligt ærgerlig over at tabe bronzemedaljen med 1/100 af et sekund.

Jeanette Ottesen vandt forleden bronze i 50 meter butterfly.

/ritzau/

Svømmeren Rikke Møller fik revanche, da hun vandt bronze i 200 meter brystsvømning ved kortbane-VM i Dubai.

Offentliggjort Sidst opdateret