Rodgers: Arsenal-bud på Suarez er mangel på klasse

Liverpool-manager Brendan Rodgers har ikke høje tanker om Arsenal, der forsøger at lokke angriberen Luis Suarez til London.

Offentliggjort Sidst opdateret

Arsenal har ifølge Rodgers budt 40.000.001 pund for sidste sæsons Liverpool-topscorer. Det sidste pund forarger Rodgers, da det sandsynligvis matcher en klausul i Suarez' kontrakt med Liverpool.

- Jeg må indrømme, at jeg var noget overrasket, da jeg så buddet på 40 millioner og et enkelt pund.

- Jeg har altid forbundet Arsenal med klasse, så der kører et spil dér, siger Brendan Rodgers ifølge ESPN Soccernet.

- De er interesseret og har vist deres interesse i form af to bud, men de er ikke i nærheden af at matche Luis' værdi. Det er deres ret. Der er et spillermarked, men vores holdning er den samme, fastslår manageren, der ikke er interesseret i at sælge.

Suarez har tidligere på sommeren sagt, at han gerne vil væk fra Liverpool, fordi han føler sig jagtet af de britiske journalister.

/ritzau/