Rodgers fnyser af manglende straffespark
Liverpool-manager Brendan Rodgers var en særdeles ærgerlig mand efter søndagens 1-2-nederlag til Arsenal i FA Cuppen.
Den nordirske manager vurderer nemlig, at angriberen Luis Suarez undervejs blev snydt for et "klokkeklart straffespark".
- Vi er forbitrede og skuffede over, at vi ikke får noget med fra kampen, og at vi ikke fik endnu et straffespark. Jeg synes, det var et klokkeklart straffespark.
- Det var nok et større og mere åbenlyst straffe, end det vi fik, siger Rodgers ifølge AFP.
Han så sit Liverpool-mandskab, der blandt andre talte danske Daniel Agger, tabe med 1-2 efter mål af Arsenals Alex Oxlade-Chamberlain og Lukas Podolski. Steven Gerrard reducerede på straffespark.
- Jeg mener, at det bedste hold tabte. Jeg synes, at vi som minimum havde fortjent en omkamp, siger Brendan Rodgers.
I Arsenal-lejren var stemningen anderledes god. London-klubben fik med sejren vasket sidste weekends forsmædelige 1-5-nederlag til netop Liverpool af sig.
- Intensiteten i vores præstation gør mig glad. Jeg er meget stolt over den måde, vi reagerede på efter det store nederlag på Anfield i sidste uge, siger Arsenals franske manager Arsène Wenger.
Arsenal møder nu Everton i FA Cuppens kvartfinale, mens Liverpool kan koncentrere sig om at fastholde den fjerdeplads i Premier League, som de pt. ligger på.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde