Røginferno og pyro-pauser er konsekvensfyldt for spillerne

Afbrydelser af rivalkampene mellem FCK og Brøndby sker ofte, men det seneste derbyopgør havde et spilstop på hele 16 minutter. (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Det koster bøder for klubberne, når fans fyrer op for pyroteknikken på tribunen, men konsekvenserne for spillerne på grønsværen er ikke til at tage fejl af.

Offentliggjort Sidst opdateret

Pyroteknik på lægterne er efterhånden blevet en standard specielt til det københavnske rivalopgør mellem FC København og Brøndby, og den seneste kamp 1. april i Parken var ingen undtagelse.

Efter to minutter blev derbyet afbrudt i mere end et kvarter, fordi et røginferno lagde sig tungt over arenaen, efter at Brøndby-fans havde tændt adskillige romerlys.

Fredag udviste Fodboldens Disciplinærinstans konsekvens ved at diktere tom endetribune - Sydsiden - når Brøndby mandag tager imod Silkeborg.

Pyroteknikken giver ifølge fans kolorit på tribunerne til de intense kampe. Men den er ulovlig og langtfra optimal for spillerne inden for kridtstregerne.

- Ved denne kampafbrydelse som den i Parken på 16 minutter falder krops- og muskeltemperaturen betydeligt hos spillerne. Det vil sige, at de ikke er på et fysiologisk kampniveau, når kampen starter op igen, siger Jens Bangsbo.

Han er professor og forskningsleder på Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Dertil har Jens Bangsbo en mangeårig fortid som fysisk træner for det danske fodboldlandshold samt de italienske topklubber Juventus og Atalanta.

- Hvis man stort set har stået stille i de 16 minutter, vil spillerne være tilbage på et hvileniveau, svarende til at de stort set ikke har varmet op, siger Bangsbo.

- Perioden vil have en negativ indflydelse på den opvarmning, spillerne ellers har lavet. Dermed er de ikke forberedte til at genoptage kampen, og de vil have en betydelig risiko for at blive skadet.

Risikoen for skader bliver altså en faktor, og mindre end ti minutter efter genoptagelsen af kampen, satte FCK-spilleren Birger Meling sig i græsset, med hvad der lignede en muskelskade i låret.

Nordmanden måtte lade sig udskifte, og selv om det ikke direkte er bekræftet, at skaden opstod med afsæt i pyro-pausen, kan de 16 minutters spilstop, ifølge Jens Bangsbo, altså have haft en finger med i spillet.

Spillerne blev på banen og lavede små løbeøvelser i de første minutter, men stod ellers i en venteposition til at kampen kunne fortsætte, når røgtågerne atter var forduftet.

Den lange pause i det københavnske derby kom dog ikke som den store overraskelse for Brøndby-holdet, der i sidste ende vandt kampen med 2-1 over ærkerivalerne.

- Vi forberedte faktisk spillerne på det. Det sker ofte herinde i Parken, at der går romerlys i den efter et par minutter, så vi vidste det godt, fortalte holdets assistenttræner Martin Retov til Viaplay midt under røginfernoet.

Retov havde dog gerne været foruden den lange pause, og det samme havde Brøndbys midtbanespiller Daniel Wass, der stod i venteposition centralt på banen.

- Det var irriterende, når man allerede havde været ude at varme op, og så skulle man pludselig gøre det igen. Men sådan er det, og det hører lidt med til de her kampe mod FCK, siger Wass.

Selv de små afbrydelser i fodboldkampe er udslagsgivende, og spillernes muskelvarme skal fastholdes, fordi selv få minutter kan spille ind. De afbrydelser er ikke blevet færre, efter at dommerteknologien Video Assistant Referee (VAR) har gjort sit indtog.

- Der er stadigvæk helt urimeligt lange perioder med VAR-tjek i kampene. Som fysisk træner havde jeg et fokus på de pauser, for hvis spillerne står stille i fem minutter, er det absolut ikke optimalt, siger Jens Bangsbo.

Foruden afbrydelser af kampene koster pyroteknikken også klubberne store bøder. Alene i denne sæsons grundspil i Superligaen har Brøndby betalt 845.000 kroner, mens FCK har punget ud med 725.000 kroner i bøder fra Fodboldens Disciplinærinstans.

/ritzau/

Afbrudte kampe mellem FCK og Brøndby

Afbrudte kampe grundet pyroteknik mellem FCK og Brøndby siden 2018:

1)      1/4-2024: Afbrydelse på 16 minutter.

2)      12/11-2023: Afbrydelse på 8 minutter og 35 sekunder.

3)      24/9-2023: Kamp udsat 60 sekunder.

4)      18/4-2022: Afbrydelse på fem minutter.

5)      24/10-2021: Afbrydelse på syv minutter.

6)      8/8-2021: Afbrydelse på 11 minutter.

7)      1/12-2019: Afbrydelse i to minutter.

8)      6/10-2019: Forsinkelse på 1 minut og 22 sekunder.

9)      5/5-2019: Afbrydelse på 60 sekunder.

10)    12/8-2018: Kamp udsat 60 sekunder.

11)    6/5-2018: Forsinkelse på fire minutter.

Kilde: Fodboldens Disciplinærinstans

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu